تاریخ : پنج شنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۳

مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل اول شد

  • کد خبر : 10621
  • 07 اسفند 1402 - 12:29
مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل اول شد
مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در بین کلیه مراکز و موسسات رتبه اول کشوری را در تمام زمینه ها کسب کرد و مرکز نمونه کشور در سال۱۴۰۲ شد.
به گزارش آذردید؛

مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در بین کلیه مراکز و موسسات رتبه اول کشوری را در تمام زمینه ها کسب کرد و مرکز نمونه کشور در سال۱۴۰۲ شد

در سومین اجلاس سراسری رؤسای مؤسسات پژوهشگاه، پژوهشکده، مراکز ملی و استانی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در بین کلیه مراکز و مؤسسات رتبه اول کشوری را در تمام زمینه‌ها کسب کرد و مرکز نمونه کشور در سال ۱۴۰۲ گردید. به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل کمال شهبازی دانش‌بنیان کردن بخش کشاورزی توأم با بهره‌وری را به عنوان یکی از مهم‌ترین محورهای راهبردی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برشمرد و گفت: سازمان تات خط مقدم پاسخگو بودن به حل مشکلات بخش کشاورزی است، رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل به دستاوردهای دوساله مرکز در دولت سیزدهم اشاره کرد و اظهار داشت: در حوزه پژوهش اجرای ۳۳۸ فقره پروژه تحقیقاتی، انتشار ۴۸۱ نشریه ترویجی و مقاله و مشارکت در معرفی ۵۳ رقم زراعی و باغی انجام گرفته است. همچنین معرفی ۱۵ ژنوتیپ امیدبخش جزو برنامه‌های آتی مرکز تحقیقات استان اردبیل قرار دارد.

شهبازی افزود: ایجاد دهکده فناوری و نوآوری استان، انعقاد ۱۳ تفاهم‌نامه همکاری، اجرای ۱۱۰ هزار نفرروز دوره آموزشی. بیش از هزار برنامه ترویجی در راستای انتقال یافته‌های تحقیقاتی حکایت از همکاری با سازمان جهاد کشاورزی استان دارد.

وی به اهم اقدامات صورت گرفته در حوزه پشتیبانی و زیرساخت‌ها اشاره کرد و گفت: افزایش بیش از ۳۰۰ درصدی درآمدهای اختصاصی مرکز، تأسیس ایستگاه ملی سیب‌زمینی کشور، احداث گلخانه مدرن تحقیقاتی، سردخانه و آزمایشگاه مجهز و اخذ ۹۸ درصدی سند مالکیت تک برگی در دولت سیزدهم حاصل شده است.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل خاطر نشان کرد: تولید ۳ هزار و ۵۰۰ تن بذر استاندارد و گواهی شده، ۳۴۰ هزار اصله نهال، نظارت بر تولید ۶۰ هزار تن محصولات زراعی و ۳۷۴ هزار اصله نهال از اقدامات شاخص در تولید محصولات فناورانه و نظارت است.

شهبازی در حوزه مدیریت و حفظ ذخایر ژنتیکی و تنوع زیستی استان به گردآوری ۲۱۸ گونه بومی گیاهان دارویی، نگهداری ۲۲ نفر شتر دوکوهانه و تدوین اطلس ذخایر ژنتیکی استان اردبیل اشاره کرد.

وی به اهم برنامه‌های آینده مرکز تحقیقات استان اردبیل پرداخت و گفت: افزایش اثربخشی و ضریب نفوذ دانش برای جهش تولید، توجه جدی به پایداری منابع آب و افزایش بهره‌وری آن، تنوع‌بخشی به ارقام زراعی و باغی با توجه به تغییرات اقلیمی، اصلاح الگوی کشت، توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان و تقویت زیرساخت‌های مرکز جزو برنامه‌های آتی مرکز قرار دارد.

Print Friendly, PDF & Email
لینک کوتاه : https://azardid.ir/?p=10621
  • 46 بازدید

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

محدودیت زمانی فراتر رفت. لطفا یک بار دیگر کپچا را کامل کنید.