تاریخ : دوشنبه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۳

قاچاقچیان زیر گلوی جنگل‌های اردبیل تیغ تیز کرده‌اند

  • کد خبر : 9348
  • 30 آذر 1402 - 11:21
قاچاقچیان زیر گلوی جنگل‌های اردبیل تیغ تیز کرده‌اند
پدیده نامبارک قاچاق وقتی در حوزه چوب رخ‌نمایی می‌کند به معضل شومی تبدیل می‌شود که سرمایه‌های ملی کشور را نشانه گرفته که تنها متعلق به نسل امروز نیست و آینده را به خطر می‌اندازد.
به گزارش آذردید؛

در سالیان اخیر بروز مشکلات ناشی از تخریب جنگل‌های کشور نظیر وقوع سیلاب و فرسایش خاک از یک سو و قاچاق چوب به دست خود مردم از سویی دیگر منجر به بریده شدن نفس طبیعت شده و ریه‌های تنفسی محیط زیست را از کار می‌اندازد و در واقع قاچاقچیان با این کار منابع طبیعی را به تاراج می‌برند و نگرانی مردم برای حفظ محیط زیست را تشدید می‌کنند.

استان اردبیل با توجه به دارا بودن شرایط مرزی همه‌ساله در معرض قاچاق چوب قرار می‌گیرد که متأسفانه این موضوع بیشتر به نابودی جنگل‌های استان و محیط زیست دامن می‌زند و قاچاق چوب هر سال یک تهدید جدی برای این استان محسوب می‌شود.

پدیده نامبارک قاچاق وقتی در حوزه چوب رخ‌نمایی می‌کند به معضل شومی تبدیل می‌شود که سرمایه‌های ملی کشور را نشانه گرفته که تنها متعلق به نسل امروز نیست و آینده را به خطر می‌اندازد.

تلاش‌های انجام یافته توسط کارشناسان و حامیان محیط‌ زیست در راستای تبیین جایگاه جنگل‌های کشور از سوی دیگر، سبب توجه مسئولان به حفظ جنگل‌های کشور با وضع قوانینی در این حوزه شده و تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری در رابطه با حفاظت محیط‌ زیست و منابع‌طبیعی به خصوص در مورد جنگل‌های شمال کشور اهمیت مسئله را عیان می‌کند.

اهمیت مقابله با قاچاق چوب یک نیاز مبرم و اساسی است و نیازمند اقدامات جدی‌تر و برنامه‌ریزی بیشتر است که باید با همکاری خود مردم در توسعه جنگل‌ها نقش‌آفرینی کند و فرهنگ‌سازی در امر صیانت از جنگل‌ها و مبارزه با قاچاق چوب مورد توجه واقع شود.

کارشناسان مسائل محیط زیست بر این باورند که قاچاقچیان چوب که اغلب برای دستیابی به سود کلان اقدام به قطع درختان می‌کنند، از این نکته غافل هستند که در نهایت ضرر این کار در آینده نصیب فرزندان خود خواهد شد، زیرا زمین بدون درخت در تأمین حیات انسان حرفی برای گفتن نخواهد داشت.

این کارشناسان معتقدند با شرایط فعلی اهمیت به صیانت از طبیعت باید بیش از پیش مورد توجه واقع شود چرا که بی‌توجهی به این مسئله سبب ورود زیان‌های بسیار به سلامتی خود مردم خواهد شد.

با توجه به این که قاچاق درختان جنگلی، چیزی جز تخریب محیط زیست و تهدید زندگی انسان‌ها نیست، نباید اجازه داده شود عده‌ای سودجو و فرصت‌طلب با به خطر انداختن جان دیگر انسانها و گونه‌های جانوری، کسب درآمد کنند

به اعتقاد دوستداران محیط زیست قاچاق چوب و قطع بی‌رویه درختان ضربه مهلکی برای از بین بردن حقوق و منفعت مردم است که می‌تواند محیط زیست را تهدید کرده و برای انسان‌ها و گونه‌های جانوری یک خطر بزرگ باشد.

همچنین اظهار دارند که قطع درختان جنگلی خسارت‌های بسیار زیادی را به کشور تحمیل می‌کند و امروز افزایش تقاضا برای مصرف چوب، سبب قاچاق روزافزون این محصول شده و سودجویان و فرصت‌طلبان را بر آن داشته است تا برای درآمدزایی به جان درختان جنگل بیفتند و به اینکه بهره‌برداری از جنگل‌ها باید مطابق با قانون و مقررات تدوین شده باشد، چندان توجهی نداشته باشند.

در نگاه به قوانین قاچاق چوب قانون جنگل‌ها و مراتع کشور حمل چوب، هیزم و زغال حاصله از درختان جنگلی در همه نقاط کشور به استثنای داخل شهرها بدون تحصیل پروانه حمل از سازمان جنگل‌بانی ممنوع است و چنانچه مرتکب، فاقد پروانه بهره‌برداری باشد، طبق قانون مجازات مرتکبین قاچاق، تحت تعقیب و مجازات قرار خواهد گرفت.

گلوگاه‌های قاچاق چوب در استان به صورت مستمر رصد می‌شود

استان اردبیل به خاطر قرارگیری در معرض قاچاق، پاسگاه‌های استان شبانه‌روز در راستای جلوگیری از قاچاق چوب اقدام می‌کنند، اما  حکایت قاچاق چوب همچنان در استان ادامه دارد و اخذ تصمیمات لازم و اساسی در این راستا مبنای کار است.

برای حل مشکل قاچاق چوب، کنترل گلوگاه‌های قاچاق در استان با هدف جلوگیری از تخریب منابع طبیعی باید در اولویت باشد که از مردم درخواست داریم در در راستای اطلاع‌رسانی همکاری‌های لازم را با ما داشته باشند.

یکی دیگر از مواردی که سبب افزایش موارد قاچاق چوب‌آلات جنگلی شده اجرای طرح ممنوعیت ۱۰ ساله برداشت چوب از جنگل‌ها و افزایش چندین برابری قیمت چوب صنعتی در بازار است که هر روز بیشتر از گذشته به چشم می‌خورد.

در این میان همکاری تشکل‌های غیردولتی و سمن‌ها و استفاده از ظرفیت آن‌ها در امر مقابله با قاچاق چوب‌آلات جنگلی در مناطق مختلف استان به عنوان یک بازوی توانمند نیز مؤثر و تأثیرگذار است که فرصت را از سودجویان خواهد گرفت.

بازار خرید و فروش چوب قاچاق ناایمن شود

انتظار از دستگاه‌های اجرایی استان همکاری با ما برای حفظ طبیعت و امنیت نسل‌های آینده است که امیدواریم مورد توجه واقع شود که در این ارتباط همانند همیشه مدعی‌العموم برای بررسی شرایط و وضعیت موجود به صورت سرزده از پاسگاه حفاظتی جنگل فندقلو بازدید به عمل آورده و با اشاره به آمار قطع اشجار در جنگل‌های استان و تعداد پرونده‌های قضایی مطروحه حفظ جنگل در زمان حال را از مهم‌ترین رسالت‌ها عنوان نمود.

وی با تشریح ویژگی‌ها و منافع عمومی جنگل‌های فندقلو و روستاهای اطراف، بر همت عمومی اهالی منطقه برای صیانت از جنگل و همکاری با محیط‌بانان تاکید کرد. و اظهار داشت: بازار خرید و فروش چوب قاچاق باید کاملاً رصد و کشف شده، ناایمن شود.

موضوعی که در این زمینه مهم و ضروری به نظر می‌رسد ایجاد دیدگاه و باور درست مردم برای صیانت از طبیعت است، چرا که با قطع هر درخت زندگی چندین هزار نفر در آینده به خطر می‌افتد و کاشتن نهال در این شرایط هر اندازه هم باشد دردی از مشکلات مردم را درمان نکرده و طبیعت دچار روند فرسایشی خواهد شد.

با توجه به این که هر نهال در صورت مساعد بودن تمام شرایط حدأقل ۱۵ سال زمان نیاز دارد که به یک درخت تنومند تبدیل شود بهتر است در امر فرهنگ‌سازی هم به اندازه برخورد با قاچاق چوب برنامه‌ریزی شود و اجازه ندهیم درختان جنگل به همین سادگی قطع شود تا در نهایت به قطع ضربان قلب زندگی ما بینجامد.

گزارش از زهرا رضازاده

Print Friendly, PDF & Email
لینک کوتاه : https://azardid.ir/?p=9348
  • 77 بازدید

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

محدودیت زمانی فراتر رفت. لطفا یک بار دیگر کپچا را کامل کنید.