تاریخ : یکشنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۳
به همت انتشارات جهاد دانشگاهی اردبیل؛

۳ عنوان کتاب در حوزه کشاورزی منتشر شد

  • کد خبر : 10643
  • 09 اسفند 1402 - 9:58
۳ عنوان کتاب در حوزه کشاورزی منتشر شد
انتشارات جهاد دانشگاهی استان اردبیل کتاب های« پالایش آلودگی‌ها در کشاورزی »، « بهنژادی و روش های نوین پرورش کیوی» و« اصول پرورش گوساله و تلیسه جایگزین گاو شیری » را با رویکردی به حوزه علوم کشاورزی و به ویژه کشاورزی، زراعت، محیط زیست، باغبانی، اصلاح و میکانیزاسیون، علوم دامی، پرورش تغذیه و اصلاح دام را منتشر کرد.
به گزارش آذردید؛

کتاب« پالایش آلودگی‌ها در کشاورزی» توسط دکتر حسن شهقلی دانش آموخته دکتری اگرواکولوژی دانشگاه زابل، دکتر امیرعباس رستمی اجیرلو عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات پنبه کشور، مهدی فیضی مدیر و مسئول فنی مرکز تولید و فرآوری بذر اصلاح شده غلات و هادی مجاهدی دانش آموخته کارشناسی ارشد اگرواکولوژی دانشگاه صنعتی شاهرود به رشته تحریر درآمده است.
دسترسی به غذای سالم و کافی، آب آشامیدنی و هوای پاک از بدیهی‌ترین حقوق همه انسان‌ها می‌باشد و تولید و تأمین این نیازها برای شهروندان، وظیفه ذاتی همه دولت‌ها است. از طرفی حفظ محیط‌زیست در کنار فعالیت‌های تولیدی کشاورزی و صنعتی از اهمیت فراوانی برخوردار است. رفع آلودگی محیط‌زیست و ایجاد محیط‌زیست پایدار دغدغه اصلی کلیه انسان‌های روی زمین است. خوشبختانه با استفاده از فناوری زیستی و توانایی‌های موجود در طبیعت میزان صدمه به محیط‌زیست را می‌توان به حداقل رساند. گیاه‌پالایی روشی پالایشی است که شامل جذب، تغییر شکل، تجمع و یا تصعید آلاینده‌ها با کمک گیاهان می‌باشد. از این روش برای زدودن آلودگی‌های آب، خاک و هوا استفاده می‌شود. این فناوری می‌تواند برای رفع هر دو نوع آلاینده خاک یعنی معدنی و آلی بکار رود. در روش گیاه‌پالایی، گیاهان بر اساس سازوکار جذب طبقه‌بندی می‌شوند و آلودگی خاک به فلزات سنگین به کمک روش‌های شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی کاهش داده می‌شود. با فناوری زیستی و تولید گیاهان تراریخته توانسته‌اند مسیر تولید بعضی آنزیم‌ها را در گیاهان به نحوی تغییر دهند که مواد سمی موجود در گیاه به ترکیبات مفید و قابل استفاده، تبدیل شده و به محیط‌زیست نیز آسیبی نمی‌رساند.
در ایـن حـوزه، مجـلات، جزوات و مقالات گوناگونی به رشته تحریر در آمده است که هر کـدام از آن‌ها در جایگـاه خود و با گروه مخاطبانی که دارند، از اهمیت مختص به خود برخوردارند. نویسندگان کتاب حاضر بـا سـالیان طـولانی تـدریس دروس کشاورزی و کشاورزی پایدار و سایر مباحثی که به چنین مفاهیمی مربوط می‌شود، اندوخته‌های خـود در ایـن زمینه‌ها را جمع‌آوری و در قالب این کتاب عرضه کرده‌اند.
این کتاب برای دانشجویان رشته کشاورزی و همچنین دانشجویانی کـه یـا بـه لحاظ اجباری بودن این درس باید آن را بگذرانند و یا علاقه‌مندان به دانستن کاربرد زیست پالایی و گیاه‌پالایی در بخش کشاورزی هستند، می‌تواند مفید واقع شود.
کتاب« پالایش آلودگی‌ها در کشاورزی »، ۱۴۴ صفحه ای، در ۸ فصل گردآوری شده است و به قیمت ۱۵۰۰۰۰۰ ریال در دسترس علاقمندان قرار دارد.

کتاب« به‎نژادی و روش های نوین پرورش کیوی» تالیف دکتر پیمان شریفی، دکتر شهرام صداقت حور و دکتر سعید فیروزی اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت مرکز تحقیقات اقتصاد و توسعه روستایی و کشاورزی است که رویکردی آموزشی دارد.
این کتاب دارای اهمیت خاص خود است تا پژوهشگران بخش کشاورزی، از آن در پژوهش‌های خود؛ دانشجویان رشته‌های علوم و مهندسی باغبانی، در مطالعات مربوط به به‌نژادی و تولیدکنندگان کیوی برای افزایش تولید خود بتوانند بهره ببرند.
کتاب حاضر شامل سه بخش است که هر کدام از بخش‌ها یک تا چند فصل دارند، نویسندگان تلاش کرده اند با زبانی گویا و ساده، توضیحاتی درباره پرورش و نگهداری کیوی، کاربرد به‌نژادی در بهبود صفات مهم آن و همچنین‌ بهره‌گیری از مکانیزاسیون در مراحل مختلف کاشت، نگهداری، بهره‌برداری، بسته‌بندی و حتی رسیدن به دست مصرف‌کنده ارایه شود. بخش نخست کتاب که شامل چهار فصل است، پرورش و نگهداری کیوی بررسی شده است. در فصل اول، درباره ویژگی‌های عمومی کیوی توضیحاتی بیان شده است. در فصل‌ دوم به احداث باغ کیوی پرداخته شده است که مهمترین موضوعات آن عبارتند از: انتخاب و آماده‌سازی محل باغ، نیاز حرارتی، داربست و انواع آن، سیستم‌های آبیاری، واکنش کیوی به کمبود آب، هرس یا پیرایش و تربیت تاک کیوی، محافظت از سرمازدگی و یخبندان و کوددهی در هنگام احداث باغ کیوی. در فصل سوم علاوه بر کوددهی، آبیاری، گرده‌افشانی، تنک گل و میوه، پیرایش پوست و ریشه و هرس باردهی و تابستانی، به آفات و بیماری‌های کیوی نیز پرداخته شده است. فصل‌ چهارم نیز شامل مواردی از جمله برداشت، حمل، نگهداری و انبار کیوی است.
کتاب« به‎نژادی و روش های نوین پرورش کیوی»، ۳۴۰ صفحه ای، در ۸ فصل گردآوری شده است و به قیمت ۲۰۰۰۰۰۰ ریال در دسترس علاقمندان قرار دارد.

کتاب« اصول پرورش گوساله و تلیسه جایگزین گاو شیری» هم تالیف دکترجمال سیف دواتی و دکتر رضا سیدشریفی اعضای هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی می باشد.
این کتاب فهرستی از شیوه‌هایی را ارائه می‌کند که به پرورش گوساله‌های سالم از روز تولد تا از شیر گرفتن آن کمک ‌کند، از طرفی دیگر نظر به مراجعات مکرر دانشجویان تحصیلات تکمیلی درخصوص نحوه انجام طرح‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی، نبود راهنمای مدون و همچنین به دلیل نبودن منابع کافی در معرفی اصول پرورش گوساله و تلیسه جایگزین گاو شیری و همچنین آشنا نبودن دانشجویان به اصول کار، نحوه تهیه ابزار و احتیاجات گوساله‌های سنتی و صنعتی و نحوه کار با مواد خوراکی و تولیدات گوساله و تلیسه و بالاخره فنون تخصصی و کاربرد آن‌ها، در پرورش و تغذیه گوساله و تلیسه جایگزین گاو شیری؛ مولفان برای آشنایی دانشجویان با اصول پرورش گوساله و تلیسه جایگزین گاو شیری و فنون و روش‌های تخصصی – مزرعه‌ای مربوطه ضروری، طبق سرفصل درس گوساله و تلیسه جایگزین گاو شیری در رشته مهندسی علوم دامی را در قالب این کتاب تدارک دیده اند. در این مجال، اصول ضروری و پروتکل‌های کار تخصصی و پیشرفته با گوساله و تلیسه جایگزین گاو شیری در مزرعه مربوطه به همراه عکس و کاربرد آن‌ها و اصول کار، نحوه تهیه ابزار و احتیاجات گوساله‌های سنتی و صنعتی و نحوه کار با مواد خوراکی و تولیدات گوساله و تلیسه و بالاخره فنون تخصصی و کاربرد آن‌ها از منابع و مقالات معتبر اخذشده است و این راهنما برای دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی قابل‌استفاده خواهد بود.
کتاب« اصول پرورش گوساله و تلیسه جایگزین گاو شیری» ، ۱۶۰ صفحه ای، در ۱۴ فصل گردآوری شده است و به قیمت ۱۲۰۰۰۰۰ ریال در دسترس علاقمندان قرار دارد.

Print Friendly, PDF & Email
لینک کوتاه : https://azardid.ir/?p=10643
  • 20 بازدید

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

محدودیت زمانی فراتر رفت. لطفا یک بار دیگر کپچا را کامل کنید.